۱۰
بهم

خرید کاناپه چرم

وقتی صحبت از مبل و کاناپه می شود، مبل چرم را با ظاهر برجسته اش و حسی که به ما می دهد، مقاومت و ماندگاری اش و حتی بوی خاص آن به خاطر می آوریم. اگر قصد خرید کاناپه چرم دارید، بهتر است قبل از آن اندکی بیشتر و عمیق تر درباره ی این مبل و ویژگی هایش بدانید. طیف وسیعی از گونه ها، کیفیت ها و سبک های مبل چرم وجود دارد که در رضایت شما از خریدتان بسیار تأثیرگذار اند. بنابراین بدانید در حال خریدن چه مبلی هستید، چه انتظاری از آن دارید و این مبل چقدر با دکوراسیون داخلی منزل شما هم خوانی دارد. پاسخ به این گونه پرسش های مهم پیش از خرید، به شما این اطمینان را می دهد برای چندین سال از نشستن بر روی مبلی که به خانه می آورید لذت ببرید.
سه نوع اصلی از چرم مبلمان وجود دارد (اغلب از پوست گاو) که به بخشی از پوست که استفاده شده اشاره می کند.
چرم با ذرات بالا: این نوع چرم الزاما دارای کیفیت بالایی نیست. در واقع لایه ای از بخش مویی بیرونی پوست است. پوست های لکه دار یا آسیب دیده صیقلی داده شده و ذره هایی مشابه بر روی سطح آن ها مهر می شود. این نوع با نام “ذرات اصلاح شده” شناخته می شود.
چرم با ذرات بالای کامل: این نوع نیز از لایه ی بالایی پوست می آید، اما پوست اعلایی که بدون نقص است. بنابراین دانه های آن طبیعی و اصل بوده و کپی و مصنوعی نیستند.
چرم شکافته: این نوع از لایه ی دوم یا سوم پوست بوده و شکننده تر، ناپایدارتر و در برابر کشش مصون تر است. این نوع چرم هیچ دانه ای ندارد و برای مبلمان مناسب نیست.
پوست گاو، چرمی سخت است اما به پردازش بیشتری نیاز دارد تا به چرم مبلمان تبدیل شود.
رایج ترین پرداخت مبلمان و مشهورترین آن برای قطعات پراستفاده شامل فرآیندی سه بخشی می شود: تزریق رنگ دانه به چرم، اسپری رنگ به سطح آن و محافظت با یک پوشش شفاف. این عمل دارای چندین مزیت شامل لکه های طبیعی کمتر، احساس محکم تر بودن، مراقبت کمتر و گزینه های انتخاب رنگ بیشتر است.
برای چرم هایی با استفاده ی معمولی، رنگ های آنیلین یا نیمه آنیلین به کار می رود. رنگ های آنیلین رنگ دانه هایی شفاف هستند که رنگی یکدست و نرمی به چرم می بخشند.
برای قطعات مبلمان چرم با بهترین کیفیت، رنگ های آنیلین کامل به کار می رود. این عمل ذره های طبیعی چرم را نشان می دهد، آن را نرم تر می کند و انعطاف پذیری اش را افزایش می دهد. یک ضد لک سبک نیز معمولا استفاده می شود. تمیز کردن این نمونه دشوار تر است و امکان کم رنگ شدن آن وجود دارد اما کیفیت آن حرف اول را می زند.
اگر زیبایی بیرونی کاناپه چرم فقط در حد پوسته ی آن است، مبل دوامی نخواهد داشت. درست مانند هر نوع مبل دیگری، زیرسازی بسیار حائز اهمیت است. قاب های چوبی صلب و فنرهای مارپیچ باعث می شوند مبل شکل خود را حفظ کند، اگرچه امروزه معمولا الوارهای مهندسی استفاده می شود. ساختار هرچه که هست نباید سست باشد. فنرهای درهم بافته شده به جای فنرهای مارپیچ با گذشت زمان شکم می دهند و حالت ایستایی فنرهای مارپیچ را ندارند. در هنگام خرید از فروشنده بخواهید ساختار مبل را به شما بگوید.
برخی از مبل ها، تشک ها و پشتی های محکم دارند که به قاب آن ها متصل است. اگر سبک موردنظر شما این چنین است، به یاد داشته باشید آن ها برای تمیزکاری، تعمیرات یا ترمیم قابل جا به جا شدن نیستند. محتویات تشک عاملی کلیدی در راحتی و دوام مبل هستند – به دنبال فوم های بسیار منعطف (HR foam) با فنرهای مارپیچ داخلی باشید.
شما احتمالا از روی قیمت می توانید تشخیص دهید که یک چرم اصل است یا نه، زیرا تفاوت قیمت زیادی بین چرم واقعی و چرم مصنوعی وجود دارد. قیمت هم چنین به کیفیت چرم نیز اشاره می کند، گرچه همیشه بیانگر کارایی نیست – برای مثال تمیز نگه داشتن چرم آنیلین با ذرات بالای کامل با قیمت بسیار بالا به راحتی چرم های اصلاح شده و محافظت شده نیست. جزییات طراحی و اسم و رسم طراح و تولیدکننده نیز بر قیمت بسیار مؤثر است. پس حتما قبل از خرید قیمت های تولیدکنندگان و پخش کنندگان را مقایسه کنید تا بتوانید خریدی مناسب داشته باشید.
همان طور که برخی از مبل های پارچه ای حتی با محافظ های پارچه ای نیاز به مراقبت زیادی دارند، برخی از انواع چرم نیز بیش از بقیه به مراقبت نیاز دارند.
۱. دستورالعمل های مراقبتی و شرایط ضمانت را بخوانید تا اعتبار گارانتی را از بین نبرید.
۲. مبل را هفته ای یک بار با پارچه ی نرم مرطوب تمیز کنید و ترشحات را نیز به سرعت پاک نمایید.
۳. نرم کننده ی چرمی که تولیدکننده توصیه کرده است را هر چهار یا شش ماه استفاده کنید.
نکته: اگر می خواهید از محصول تمیزکننده ای برای اولین بار برای مبل چرم خود استفاده کنید، ابتدا آن را در یک نقطه ی نامشخص امتحان کنید.
۱. از قرار دادن مبل چرم نزدیک منبع گرما مانند شومینه خودداری کنید.
۲. برخی از چرم ها در معرض نور مستقیم خورشید رنگ پریده می شوند.
۳. از صابون ها، پاک کننده های ساینده، واکس ها، روغن ها یا آب بیش از حد استفاده نکنید.
۴. غذاهای چرب و دست و پاهای آلوده می توانند مشکل ساز شوند. یک چرم روکش دار غیر جذاب انتخاب کنید که به راحتی تمیز شود یا سراغ چرم مصنوعی بروید.
۵. به توصیه ی متخصصان چرم های آنیلین کامل را به صورت نقطه ای تمیز نکنید.