۱۰
بهم

سبک کلاسیک

هر چیزی در دنیا قاعده‌ی خاص خودش را داشته باشد کلاسیک است. کلاً کلاسیک‌ها قاعده‌مند هستند. از فیلم‌ها و نقاشی‌های‌شان گرفته تا دکوراسیون خانه‌ها. در سبک کلاسیک باید پیشرو قاعده بود. اصلاً همین قاعده داشتن باعث می‌شود همه چیز کلاسیک شود. یکی از اصول اولیه‌ی چیدمان کلاسیک خانه‌ها، استفاده از وسایل و آکسسوارهایی است که رو به روی هم و به قرینه چیده شده‌اند. قطعاً بشقاب‌ها و تابلوهای روی دیوار خانه‌های کلاسیک‌ را دیده‌اید. یا دو تا مبلی که رو به روی هم چیده‌ شده‌اند تا شما را مهمان یک چای گرم کنند.

این روزها خانه‌های کلاسیک،‌ خیلی ناب به حساب می‌آیند چون اغلب جوان‌ها دوست دارند خانه‌های‌شان را به سبک مدرن بچینند و به همین دلیل از مدل‌های کلاسیک فاصله گرفته‌اند. اما اگر شما جزو افرادی هستید که این سبک و سیاق را قبول دارید بهتر است همراه‌مان باشید تا سبک‌ و سیاق کلاسیک را با هم مرور کنیم.

ورودی خانه‌های کلاسیک معمولا با یک کنسول ظریف و آینه‌ای که هر دو به دیوار کوبیده شده‌اند تزئین می‌شوند. ورودی خانه‌های کلاسیک معمولاً راهرویی است که به پذیرایی وصل می‌شود. جایی که مبلمان و پارتیشن‌ها قرار است خودنمایی کنند. مبلمان چوبی با منبت‌کاری‌های ظریف جزو جدانشدنی خانه‌های کلاسیک است. صندلی‌های ظریفی که به قاعده دور تا دور خانه چیده‌ و هر کدام با کوسنی متناسب با رنگ مبل‌ها تزئین شده‌اند. صندلی‌های این بخش از خانه ظرافت خاصی دارد که این ظرافت با میزهای عسلی کوچک چندین برابر شده‌‌اند. صندلی‌ و مبلمان خانه‌های کلاسیک معمولاً گردوئی و طلائی رنگ هستند که می‌توانند با هر مدل و رنگ پارچه‌ای شکل بگیرند و زیبایی‌شان صد چندان شود.

یکی از خاطره‌ برانگیز‌ترین وسایلی که می‌توانید در خانه‌های کلاسیک پیدا کنید یک کاناپه‌ی بزرگ است که زیر پنجره رو به روی تلویزیون جا خوش کرده است. این کاناپه با پتویی که همیشه روی آن انداخته می‌شود، استراحتگاه رویایی اعضای خانه است.

مثل هر اثری که یک امضا پایش نشسته باشد، خانه‌های کلاسیک هم یک امضای مخصوص دارند؛ « راکینگ چیر» ها هستند. صندلی‌هایی که می‌توانید روی آن بنشینید، کتاب به دست بگیرد و با تکان‌های ملایم، وارد دنیایی شوید که نویسنده برای شما خلق کرده است. در خانه‌های کلاسیک حتماً گوشه‌ی دنجی را پیدا می‌کنید که خانم خانه با دو مبل کوچک و یک عسلی به بهترین جای خانه تبدیلش کرده است. آن‌جا محل راز‌های مگویی است که خانم و آقای خانه برای یکدیگر دارند. گرمای این قسمت از خانه با هیچ چیزی قابل قیاس نیست.

اشتباهی که معمولاً خانم‌ها فکر می‌کنند باید در چیدمان خانه‌های کلاسیک انجام بدهند، شلوغ‌ کردن بیش ‌از حد و استفاده از وسایل قدیمی است که هیچ سنخیتی با خانه‌ ندارد. این اشتباه باعث می‌شود زیبایی خانه‌ی شما کاملاً از بین برود. اختصاص دادن گوشه‌ای از خانه به اشیایی قدیمی و عتیقه که نشان می‌دهد سلیقه‌ی واقعی شما چیست بهترین گزینه برای جلوگیری از این شلوغی‌هاست.

ساعت‌ها ! در خانه‌هایی که قرار است به سبک کلاسیک چیده شوند، ساعت‌های چوبی ایستاده بهترین گزینه برای شما هستند. ساعت‌هایی که با گذر از هر یک ساعت کامل صدایی از خودشان درمی‌آورند و سکوت خانه را برهم می‌زنند. این صدا بعد از مدت‌ها می‌شود شاخصه‌ی خانه‌ی شما و همه آن را می‌شناسند.

خانه‌های کلاسیک رویایی یک اتفاق نوستالژیک دیگر هم در خودشان دارند که هر بیننده‌ای را محو تماشا می‌کند. کتابخانه‌های بزرگ که معمولاً یکی از دیوارهای بزرگ خانه را به خودشان اختصاص داده‌‌اند. رو به روی این کتابخانه‌ها یک صندلی راحت وجود دارد که می‌توانید مدت‌ها روی آن لم بدهید فارغ از هر چیزی روی آن بنشینید و ساعت‌ها کتاب بخوانید.

اگر در خانه‌ی‌تان پنجره‌ی کوچکی وجود دارد که نور را مهمان خانه‌تان می‌‌کند، بهتر است یک شزلون راحت کنار آن بگذارید و از نور و گرمایی که به خانه‌تان می‌تابد لذت ببرید. با چند وسیله‌ی خانه‌ی شما می‌‌تواند به یک خانه‌ی کلاسیک و زیبا تبدیل شود، یک مکان پر از خاطره.