سری استیل کلاسیک

با آغاز قرن هفدهم میلادی (۱۷۰۰-۱۶۰۱) ایتالیا همچون آغاز دوران رنسانس به کانون تحول هنرها بدل گردید. در این دوره دستاوردهای هنری عصر رنسانس در خدمت نوعی زیبایی شناسی تجملی قرار گرفت که از آن با نام باروک یاد می شود.در این دوره معماری، مجسمه سازی و دیوار نگاری در نقوش و تزیینات باهم در آمیخت و به مدد ژرفا نمایی چشم فریب، در گچکاری و نقاشی های روی سقف و دیوارها، فضای داخلی بنا به فضای تخیلی آسمان و بهشت پیوند خورد.
این نقوش انبوهی از فرم های گیاهی و سیال بودند که از مبلمان فضاها ( عموما کاخ ها و کلیساها ) آغاز و با حرکت بر روی دیوارها ، حاشیه های نقاشی های دیواری و نرده ها به نقاشی های خیره کننده و سه بعدی سقف ها می پیوست و فضای خیالی را در ذهن بیننده تداعی می کرد. در این میان فرم و شکل مبلمان نیز به سبب تابعیت از فضای معماری و هنر مجسمه سازی تغییر کرد و طرحهایی که امروزه به آنها مبلمان استیل گفته میشود متولد گردید. از هنرمندان شاخصی که در دوران باروک سهم به سزایی در توسعه هنر و نقوش ایفا کردند می توان از میکل آنژ ، رافائل ، برامانته ، بورومینی ، برنینی و گوارینی اشاره کرد.
اما کار بدین جا ختم نشد و در اواسط قرن هفدهم با انتقال این سبک به دیگر کشورهای اروپا چون فرانسه تحولاتی بسیار در آن رخ داد، که از آن با نام باروک متأثر یا روکوکو یاد می شود که اوج آن در ساختمان و مبلمان کاخ ورسای و موزه لوور در پاریس متجلی ست.

WEB DESIGN BY OMID NAZARI